Поновлення змагань у ДЮФЛУ: структура та турнірна ситуація

Найближчого вік-енду відновляться змагання в юнацькому чемпіонаті України, який проводить ДЮФЛУ (Дитячо-юнацька футбольна ліга України) у двох лігах —  вищій та першій. Хоча на початку квітня деякі команди вже зіграли перші матчі — перенесені з різних причин з осені.

Структура змагань виглядає таким чином. У вищій лізі 40 клубів розподілені по чотирьох зонах (по 10 у кожній). Кожен клуб виставляє чотири команди різних вікових категорій — від U-14 (у нинішньому сезоні — футболісти 2004 року народження) до U-17 (2001 рік народження).

У першій лізі — 82 клуби, які розподілені по восьми зонах (сім — по 10 команд, одна зона — четверта — 12). Тут кожен клуб виставляє дві команди у двох вікових категоріях — U-15 та U-17, але за 15-річних грають також 14-річні, а за 17-річних — ще й 16-річні.

Клуби вищої ліги визначають чемпіона України в кожній віковій категорії у три етапи. На першому в кожній зоні відбувається 18 турів (ігри вдома та в гостях), потім — матчі плей-офф, за ними — фінальний турнір, куди потрапляють вісім кращих команд, які вже й вирішують головне питання сезону.

Останніми сезонами схема переходу з першого до третього етапу виглядала так. Краща команда кожної зони отримувала пряму путівку до фінального раунду. А володарі другого та третього місць виходили до плей-офф, де у стикових матчах визначали ще чотирьох найсильніших.

Узимку 2017 року в ДЮФЛУ народилася ідея створення Суперліги, до якої, за задумом авторів, мали потрапити 16 найсильніших клубів. Головна мета — підвищення рівня конкуренції для кращих академій України. Але ця реформа зіштовхнулася з рядом проблем — фінансового та організаційного характеру, її було вирішено відкласти до кращих часів. Проте підвищення рівня конкуренції все ж відбулося — за рахунок зміни складів регіональних зон. Із чотирьох було створено дві більш потужні — другу та четверту.

Із першої зони було виведено два найсильніші клуби — Олімпійській коледж імені Івана Піддубного (колишнє РВУФК) та «Волинь». До другої зони, де й раніше вистачало топ-клубів («Динамо», «Шахтар», «Металіст», «Дніпро»), додали ОК ім. І. Піддубного (з першої), «Чорноморець», запорізький «Металург» та дніпровський УФК (з третьої). Вийшла дуже могутня компанія. Третя зона стала слабшою (втратила три сильні команди — з Одеси, Запоріжжя та Дніпра), але більш рівною. До четвертої зони, яка й раніше вирізнялася сильним складом учасників, додали ще й «Волинь».

Топ-команди, які погодилися на штучне підсилення груп (та зменшили свої шанси на вихід до фінальних турнірів), отримали невеликий бонус у вигляді зміни схеми розіграшу. У цьому сезоні прямого переходу до фінального турніру вже немає — туди можна потрапити лише через плей-офф. У стикових матчах гратимуть чотири кращі команди кожної зони. Раніше, нагадаємо, до наступного етапу виходили лише три команди.

І це також підвищує рівень конкуренції та інтриги. Після 11-ти турів, зіграних восени, у багатьох групах — дуже щільне розташування команд у турнірній таблиці. Адже потрапити до квартету кращих простіше, аніж до тріо. До того ж рівень учасників після всіх змін підрівнявся.

Хоча, звичайно, є команди, які вже за сім турів до фінішу майже вирішили питання переходу до плей-офф. Серед 14-річніх це «Шахтар», «Динамо» (друга зона), «Ворскла» (третя) та «Карпати» (четверта). Серед 15-річних — «Динамо», «Шахтар» (друга), ДЮСШ-11 «Чорноморець» (третя) та «УФК-Карпати» і «Скала» (четверта). Серед 16-річних — «Зміна-Оболонь» (перша), «Динамо», «Шахтар» (друга) та «УФК-Карпати» і «Карпати» (четверта).

А от у 17-річних цікава ситуація склалася у другій зоні, де майже визначилася четвірка учасників плей-офф — «Динамо» (27 очок), «Шахтар» (25), «Металург» (23), «Дніпро» (22). Їхні найближчі переслідувачі — «Чорноморець» та київська ДЮСШ-15 — мають лише по 11 очок. У четвертій зоні «Карпати» та «УФК-Карпати» відірвалися від п’ятої команди на 10 очок.

Обмін між вищою та першою лігами теж трохи змінився. Раніше до першої ліги вибували чотири найгірші за клубним заліком (сума всіх очок, набраних командами клубу), а на підвищення йшли чотири найкращі представники першої ліги (теж за клубним заліком).

Цього сезону, враховуючи підсилення двох зон, вирішили додати стикові матчі ще й за право лишитися у вищій лізі. Їх проведуть між собою команди клубів, які в клубному заліку посіли 9—10-е місця. Переможці залишаться у вищій лізі, переможені підуть до першої.

У першій лізі теж проводяться фінальні турніри. До них виходять лише чотири команди в кожній з вікових груп. Це переможці стикових матчів, куди потрапляють лише переможці своїх зон.

І, нарешті, відзначимо, що й клуби першої ліги, які посіли останні сходинки в клубному заліку, втрачають своє місце і переводяться до регіональних змагань. А обласні федерації, у свою чергу, рекомендують до юнацького чемпіонату України інші команди.

НОВИНИ ПО ТЕМІ
Підписатися на новини