Арбітр ФІФА Катерина Усова: «Щодня — по два тренування, між ними — лекції й теорія»

У третій день збору у Туреччині українські арбітри провели два тренування, а на теоретичних заняттях попрацювали над положенням «поза грою» та вибором позиції. Асистенти відпрацьовували пересування, щоб створити найкращі умови для прийняття рішень.

Задля цього інструктор ФІФА Джованні Стеванато підготував низку відеокліпів із різноманітними ігровими ситуаціями, також своє відео готували й асистенти арбітра. Судді розглядали сучасне трактування та вимоги ФІФА, УЄФА та ФФУ щодо ситуацій із порушенням через необачність, нерозсудливу ігрову манеру або застосування надмірної сили. 

 

 

Під час короткої перерви арбітр ФІФА Катерина Усова знайшла час на інтерв’ю та поділилася своїми враженнями від навчально-тренувального збору, розповівши про своє рішення стати арбітром та давши кілька порад майбутнім рефері. 

— Катерино, іде третій день збору. Які враження?

— Дуже задоволена, що маю нагоду брати участь у зимовому зборі. На мою думку, коли арбітрам дають змогу проводити лекції з найважливіших розділів правил гри, це правильно. 

— Для тебе це вже який суддівський збір у Туреччині?

— На навчально-тренувальних зборах я вдруге. Була тут минулого року.

— Навчальна програма, запропонована інструкторами, цікава? Над чим саме працювали на теоретичних заняттях?

— Комітет арбітрів розробив насичену програму. Підготували багато відеоматеріалів, які ми всі разом розбираємо. У нас щодня — по два тренування, між ними — лекції та теоретичні заняття, тож вільного часу майже не залишається.   

— В Україні планується введення системи VAR. Як ставишся до інновацій у футболі?

— Футбол не стоїть на місці. Інноваційні технології — це добре, адже трапляються складні епізоди, які арбітрам дуже важко розгледіти через ряд обставин. Нові технології мають у цьому допомогти.   

— Як взагалі підтримуєш форму під час зимового міжсезоння?

— Взимку тренуюся в легкоатлетичному манежі та тренажерному залі три-чотири рази на тиждень. Іноді отримую призначення на товариські матчі. До того ж комітет арбітрів розробив для нас спеціальну програму на цей період. 

— Як і коли ти вирішила присвятити себе арбітражу? Для тебе це основне місце роботи?

— Перш ніж розпочати кар’єру арбітра, займалася футболом і навчалася у Національному університеті фізичного виховання та спорту. Там я зустріла викладачів, які запропонували спробувати себе в ролі арбітра. Моє основне місце роботи — навчально-виховний комплекс «Перша ластівка», де я викладаю фізичну культуру дітям. Там із розумінням ставляться до моїх викликів на футбольні матчі або турніри, за що я дуже вдячна своєму керівництву. 

— Ти нещодавно стала арбітром ФІФА. Уже працювала на міжнародних поєдинках?

Минулого року я відвідала семінар УЄФА у Малазі (Іспанія), де ми складали іспити з теоретичної та фізичної підготовки. Працювала на трьох міжнародних турнірах серед дівочих команд віком до 17-ти років.   

— Які етапи необхідно пройти, аби стати арбітром ФІФА?

— Перш за все, треба багато працювати у фізичному, психологічному та теоретичному планах, постійно вдосконалюючись. Також потрібно усвідомлювати, на що ти йдеш, та інколи жертвувати друзями, родиною, роботою, своїм вільним часом. Адже потрібно завжди бути у відмінній фізичній формі. 

— Хто для тебе є прикладом у суддівстві? 

— Радію, що маю гарну нагоду переймати досвід у висококваліфікованих арбітрів. Таких, як Катерина Монзуль та Наталія Рачинська, які своїм прикладом довели, що можна досягати високих результатів. Але задля цього необхідно багато працювати.

НОВИНИ ПО ТЕМІ
Підписатися на новини