Шумів «Явір»…

У рамках загальнонаціонального проекту «Футбольна країна», в циклі «Від Сяну − до Дону», продовжуємо презентувати Сумську область.

Український футбол споконвіку був багатий на самобутні, в дечому навіть унікальні команди. То тут, то там − у невеличких містах чи навіть селах − місцеві ентузіасти розвивають улюблену гру, створюють справжні футбольні оази. Одним із таких непересічних колективів, що залишив яскравий слід в історії сумського та українського футболу, був «Явір» із селища Краснопілля. Двічі команда краснопільського лісгоспу фактично жертвувала собою, аби відроджувати професіональний футбол у обласному центрі…

Футбол серед лісів

«Явір» веде свій літопис із 12 січня 1982 року, коли при лісгоспі селища Краснопілля була створена футбольна команда. Вона дуже швидко вийшла на перші ролі в області, а згодом завоювала міцні позиції й серед усіх аматорських команд України. У першості країни серед КФК 1991 року футболісти з Краснопілля увійшли до трійки призерів однієї з груп, тож наступного сезону отримали право на участь у прем’єрному чемпіонаті незалежної України серед професіоналів. Спочатку в перехідній лізі, а потім і в другій.

Переїзд у Суми

У сезоні-1994/95 «Явір» посів першу позицію у своїй зоні і підвищився у класі. Чотири роки колектив із восьмитисячного селища достатньо успішно змагався у другому дивізіоні національного чемпіонату. Однак коли головна команда області сумський «Фрунзенець» припинила існування, сумське керівництво вирішило відродити в Сумах футбол саме за рахунок Краснопілля. З цією метою у 1998 році «Явір», який, правду кажучи, на той час переживав скрутні часи, був переведений в обласний центр і перейменований на «Явір-Суми». Через півтора року клуб перетворився на ФК «Суми», а пізніше взагалі став «Спартаком».

Відродження «Явора»

Утім, залишати Краснопілля без великого футболу директор лісгоспу Володимир Саєнко не збирався. За його підтримки «Явір» був відроджений, розпочавши новий похід з низів аматорського футболу. Уже в сезоні-2002/03 Краснопілля повернулося на професіональну футбольну мапу, заявившись в другу лігу чемпіонату країни. На жаль, фінансова ситуація не дозволяла «Явору» претендувати на щось більше, ніж боротьба за виживання у третьому за рангом дивізіоні. Періодично навіть ходили чутки про розформування команди, однак керівництво клубу все ж вдавалося якось зводити кінці з кінцями.

Вдруге в одну річку

А тим часом у Сумах знову не залишилось клубу майстрів − почив у бозі «Спартак-Горобина», тож батьки області вирішили піти проторованим шляхом та перевезти «Явір» в обласний центр. Нова команда отримала стару назву − «Суми», та й проблеми у неї залишились попередні. Через брак фінансів «Суми» були на межі втрати статусу професіонального клубу. На щастя, команді вдалось зберегти прописку в другій лізі, де вона й виступає зараз. Ну а в Краснопіллі утретє взялись відроджувати футбол, щоправда − не «Явір». Нині однойменна селищна команда змагається у першості області. І хтозна, чи не є це початком нової славної історії краснопільського футболу?

Підписатися на новини